Zasvojenost z igrami na srečo

Dijaki 3. letnikov smo se v okviru ur aktivnega državljanstva udeležili predavanja na temo »Zasvojenost z igrami na srečo«. Predavanje in pogovor je vodil gospod Marjan Ornik iz Zavoda Etnika, Maribor. Opozoril nas je, da je zasvojenost z igrami na srečo postala resna težava v sodobni družbi. Igre na srečo so danes vse bolj dostopne in prisotne v vsakodnevnem življenju, kar povečuje možnosti za razvoj zasvojenosti, še posebej med mladimi in ranljivimi posamezniki.

Odvisnost od iger na srečo ni le osebna težava, ampak pomemben družbeni problem, ki vpliva na širšo skupnost. Ko posameznik razvije zasvojenost, se njegovo življenje začne vrteti okoli iger na srečo. Finančne izgube, težave v družini, izguba zaupanja med prijatelji in čustvene stiske so le nekateri izmed učinkov, ki jih zasvojenost prinese. Pogosto ljudje, ki zapadejo v igre na srečo, iščejo občutke vznemirjenja ali pobeg pred resničnostjo, vendar se nato ujamemo v začaran krog finančnih težav in občutka krivde.

Mladi so še posebej ranljiva skupina, saj je preprosto dosegljivost iger na srečo na spletu in v različnih aplikacijah lahko zelo privlačna. Še več, medijski vpliv in družbeni pritisk lahko povečata tveganje, da mladi začnejo eksperimentirati z igrami na srečo, morda sprva iz radovednosti ali zaradi želje po hitrem zaslužku. Ta problem lahko hitro preraste v resno odvisnost, ki zahteva strokovno pomoč.

Pomemben del preprečevanja odvisnosti je ozaveščanje. S tem, da ljudi, še posebej mlade, informiramo o tveganjih, ki jih prinašajo igre na srečo, lahko preprečimo marsikatero zasvojenost. Poleg tega obstajajo programi pomoči, kot so podporne skupine in psihološka svetovanja, ki lahko posameznikom pomagajo pri obvladovanju zasvojenosti in spodbujajo pozitivne spremembe.

 

Mnenja sošolcev o predavanju:

Predavanje mi je odprlo oči, ker se nisem zavedal, da je odvisnost od iger na srečo tako pogosta in kako hitro lahko to postane resen problem. Mislim, da bi morali več govoriti o tem že v šoli.

Zanimivo je bilo slišati, kako lahko igre na srečo vplivajo na življenje. Nisem vedela, da obstajajo posebne oblike terapij za pomoč odvisnikom. Upam, da bomo več govorili o teh težavah, saj so med mladimi premalo poznane.

Čeprav nisem nikoli razmišljal o igrah na srečo, zdaj razumem, zakaj so lahko tako nevarne. Predavanje je bilo dobro opozorilo, da se lahko tudi mladi hitro znajdemo v težavah, če nismo previdni.

Predavanje o igrah na srečo je bilo izjemno poučno. Dotaknilo se je številnih kompleksnih vidikov, vključno z vplivom iger na srečo na posameznike ter širšo družbeno strukturo. Ugotovili smo, kako lahko igre na srečo vplivajo na psihološko zdravje, zlasti v kontekstu zasvojenosti in finančnih težav, kar odpira vprašanja o etičnosti in odgovornosti.

Zapisali: Peter Planinc, Zoja Kramer, Alina Kuhar – 3. F razred