PROJEKTI, FINANCIRANI S SREDSTVI IZ SKLADA SVETA STARŠEV

SPOZNAVNI DNEVI ZA DIJAKE 1. LETNIKA

V okviru spoznavnih dni je bila v drugem tednu septembra za dijake športnih oddelkov organizirana šola v naravi v Savudriji. Profesorja športne vzgoje sta vodila naslednje športne aktivnosti: veslanje, košarka, nogomet, tek, plavanje, supanje, odbojka na mivki in tenis, razredničarki pa sta poskrbeli za šolske aktivnosti. Šolo v naravi smo popestrili tudi z izletom z ladjico, kjer so si dijaki skozi stekleno dno ogledali morski podvodni svet.

Z dijaki splošnih oddelkov smo drugi teden v oktobru v Vojskem nad Idrijo preživeli tri izredno dinamične, povezovalne in sproščene spoznavne dneve. In kaj smo počeli? Iskali kradljivca diamantne ogrlice, pohajali po dežju in megli, debatirali o ljubezenskih zagatah, učili se učiti, gradili stolpe, ki so segali (skoraj) do oblakov oziroma stropa telovadnice, igrali poker in namizni tenis … Predvsem pa oblikovali in krepili še kako pomembne prijateljske vezi!

RAZISKOVANJE IN DOŽIVLJANJE LITERARNE POKRAJINE – ESEJ V NARAVI ZA DIJAKE 3. LETNIKA

Dijaki 3. letnika so v začetku oktobra 2023 na poldnevni ekskurziji spoznavali Škofjo Loko in Visoko v zgodovinsko-geografski in tematski povezanosti z romanom Visoška kronika. V Škofji Loki so obiskali Loški muzej in se sprehodili po tematski poti Agatine preizkušnje, na Visokem pa so prisluhnili zgodbi rodbine Kalan in Tavčarjevi življenjski zgodbi.

 

SPOZNAVNI DNEVI ZA DIJAKE 1. LETNIKA ŠPORTNIH ODDELKOV

Cilji šole v naravi za dijake v športnih oddelkih so spoznavanje sošolcev in profesorjev v sproščenem okolju, socializacija, vplivanje na osebnostni razvoj in oblikovanje sistema vrednot, oblikovanje trajne navade preživljanja aktivnega prostega časa.

Tako smo v septembru 2023  za dijake prvega letnika Gimnazije Šentvid v športnih oddelkih izvedli štiri – dnevno šolo v naravi in poleg športnega programa, ki ga imajo v učnem načrtu vključili še druge vsebine, ki so jim omogočale hitrejšo in lažjo prilagoditev na novo okolje, sošolce in gimnazijski program.

 

Ekskurzija v Gradec in čokoladnico Zotter

V soboto, 2.12.2023, smo se v zgodnjih jutranjih urah odpravili v Gradec v Avstriji. Najprej smo obiskali čokoladnico Zotter, kjer smo si ogledali navdihujoč predstavitveni film z lastnikom podjetja Josefom Zotterjem v glavni vlogi. Podjetje spodbuja pridelovalce kakava k sonaravni pridelavi, zato so zaradi kvalitetne surovine tudi njihovi izdelki taki. Spoznali smo proces proizvodnje od zrna kakava do čokolade ter predvsem okušali ročno narejene izdelke iz čokolade. Nato smo si ogledali središče mesta Gradec in se povzpeli na grajski grič, kjer stoji znameniti graški stolp z uro. Z griča je čudovit razgled na mestno središče, kjer smo se sprehodili po praznično okrašenih ulicah, v nemščini nakupili darilca na okrašenih stojnicah ali se posladkali s katero od dobrot. V poznih popoldanskih urah je sledil povratek proti domu, kamor smo prispeli v večernih urah.

 

Matematični tabor za pripravo dijakov na višjo raven mature iz matematike

Matematični tabor je potekal v času od 10. do 11. novembra 2023 v Fiesi. Nastanjeni smo bili v CŠOD Breženka v Fiesi. Spremljevalki sva bili profesorici matematike Klavdija Erhartič in Slavka Žmaucar. Dvodnevni matematični tabor je bil namenjen pripravi dijakov četrtih letnikov na višjo raven mature iz matematike. Matematični tabor smo že izpeljali v preteklih šolskih letih, ker spodbuja uspešnost in učinkovitost boljših dijakov – maturantov. Dijaki in profesorji smo ta način dela zelo pohvalili, dijaki so bili zelo motivirani, tudi sprememba lokacije dela jim je bila dodatna spodbuda za delo. Dijaki so v skupini ali individualno reševali pripravljene naloge v odlični delovni klimi in sproščenem vzdušju. Ves čas je bilo čutiti povezanost in sodelovanje dijakov in njihovo veselje do matematike.

 

Esejistični tabor  v Novem mestu

Profesorice slovenščine, ki smo v šolskem letu 2023/24 poučevale četrtošolce, katerim je projekt namenjen, smo esejistični tabor organizirale v Novem mestu od 14. do 16. marca 2024. Projekt je namenjen dijakinjam in dijakom, ki pri esejskem pisanju dosegajo nadpovprečne rezultate in nasploh izkazujejo večjo razvitost sporazumevalne zmožnosti. Na taboru s težjimi, zahtevnejšimi nalogami esejskega tipa poglabljamo znanje dijakov in dijakinj ter jih še dodatno pripravljamo na esejsko pisanje. Udeležencev na taboru je bilo 20 (iz vseh razredov četrtega letnika, razen iz 4. d); z njimi smo intenzivno delale profesorice Martina Berič, Anita Janežič in Irena Velikonja Kolar. V Novem mestu smo sodelovali z Gimnazijo Novo mesto in Knjižnico Mirana Jarca. Obe ustanovi sta nam odstopili prostore za delo. Udeležencem smo pripravili tudi voden ogled Novega mesta s poudarkom na atmosferi Dogodka v mestu Gogi, ene od maturitetnih dram. Večino časa smo porabili za poglabljanje vsebin, povezanih z vsemi štirimi maturitetnimi dramami, in za razvijanje pisne zmožnosti. Dijaki in dijakinje so delali v dvojicah in skupinah, pripravljali poročila o svojem delu in s soudeleženci debatirali o svojih ugotovitvah. Pripravili so tudi več samostojnih pisnih izdelkov, ki smo jih profesorice opisno ocenile; na koncu so napisali tudi esej ter kasneje v šoli o njem dobili kakovostno povratno informacijo.

 

Strokovna ekskurzija v Barcelono in Valencijo

Malo pred jesenskimi počitnicami smo se odpravili na dolgo pot v Španijo, kjer smo si ogledali Barcelono in Valencijo, na poti nazaj pa smo se ustavili še v Monaku. Strokovna ekskurzija je bila interdisciplinarno zasnovana, saj smo jo lahko doživeli z geografskega, zgodovinskega, umetnostnega in biološkega vidika, s posebnim poudarkom na socio-kulturnih značilnostih in seveda jeziku. Dijaki so se domov vrnili polni čudovitih vtisov in doživetij in z jasno željo, da se še vrnejo.

 

Dresi za šolsko plesno skupino

Projekt smo realizirali v mesecu aprilu 2024. Sredstva so bila namenjena za nakup šolskih dresov za plesno skupino. V VEBO SPORT d.o.o. so nam sešili 10 dresov po meri ( krilo + top + kratke pajkice).

 

Spoznavni dan za dijake prvega letnika

V septembru 2023 smo za dijake prvega letnika Gimnazije Šentvid organizirali dvodnevne spoznavne dneve v Bohinju in na Soriški planini.. Organizirane so imeli športne aktivnosti – veslanje po jezeru, plezanje v naravni skali, kolesarjenje, supanje in pohod. Glavni namen spoznavnih dni je, da se dijaki, ki prihajajo z različnih osnovnih šol, v športnem in sproščenem okolju lažje in hitreje spoprijateljijo in vzpostavijo odnose, v  katerih bodo preživeli naslednja štiri leta; enako pomembno je medsebojno spoznavanje z razrednikom, ki je pri vseh aktivnostih prisoten.

 

Dijaška izmenjava z Udens College, Nizozemska

 

Izmenjava z Udens College je potekala v dveh delih.

V decembru, od 10. do 17., 2023 so nas za teden dni obiskali gostje z Nizozemske. Ob aktivnostih v šoli je program obsegal igro Po Ljubljani, samo za nizozemske dijake), ekskurzijo na Gorenjsko (slap Savica, Bled, muzej Elan in manufaktura Janez), ogled Ljubljanskega gradu (Časovni stroj) in ekskurzijo v Novo mesto (voden ogled mesta, ogled Dolenjskega muzeja in aktivnosti povezane s čebelami, medom in voskom).

V aprilu, od 5. do 12., smo vrnili obisk. Na Nizozemskem smo si ogledali Amsterdam, izvedli igro Uden 30 (samo naši dijaki), ogledali smo si park narave Maashorst in njihov mlin na veter, preživeli dan v zabaviščnem parku Efteling in se srečno vrnili domov.

S sredstvi Sklada Sveta staršev smo pokrili avtobusni prevoz v Sloveniji, letalski vozovnici za profesorja spremljevalca na Nizozemskem in sofinancirali ceno letalske vozovnice za dijakinjo, ki se je pridružila kasneje kot zamenjava za dijakinjo, ki je odpovedala udeležbo na drugem delu izmenjave.

 

Strokovna ekskurzija v center GEN Energija pri Krškem kot sestavne dejavnosti modula  za dijake splošnih oddelkov 2. letnika

Del odobrenih sredstev smo namenili za organizacijo strokovne ekskurzije v multimedijski center GEN Energija pri Krškem. Ekskurzije so se udeležili vsi dijaki splošnih oddelkov 2. letnikov.
Sredstva smo porabili za pokritje avtobusnega prevoza   (NOMAGO , d.o.o) za približno 100 dijakov in osem spremljevalnih profesorjev.  Ker cena prevoza in stroški ogleda centra niso presegli odobrenih sredstev, je bila ekskurzija brezplačno dostopna vsem dijakom.

 

Nabava opreme za prireditve

Odobrena sredstva smo namenili za nabavo odrskih luči, stojal in mešalne mize za uporabo na šolskih koncertih in literarnih večerih.

 

Nabava analizatorja telesne sestave

Z napravo hitro in enostavno izmerimo telesno sestavo merjenca. Podatke, ki jih dobimo so telesna teža, delež telesne maščobe, mišično maso, kostno maso, bazalni metabolizem, oceno starosti presnove itd. S pridobljenimi podatki natančno spremljamo telesni razvoj dijakov ter lažje načrtujemo njihove programe vadbe.

 

Nabava namiznega elektronskega semaforja

Namizni semafor je enostaven za uporabo ter primeren za številne športe: Košarko, nogomet, odbojko, badminton itd. Uporabljamo ga na tekmah znotraj pouka športne vzgoje, medrazrednih tekmah ter šolskih tekmah.

 

Obnova čajne kuhinje ob dijaški dnevni sobi

Za obnovo čajne kuhinje smo namenili sredstva za obnovo pulta in korita z odcejalnikom. Dodali smo tudi mizico s predalčkom in dve polički.

 

Ekskurzija z dijaki 3. letnikov v München in na Bavarsko

Z dijaki 3. letnikom smo se med 22. 3. in 24. 3. 2024 odpravili na nemško-zgodovinsko ekskurzijo po Bavarskem. Prvi dan smo se ustavili pri Kimskemu jezeru, pot pa nadaljevali v Müchen, kjer smo popoldan preživeli v Tehniškem muzeju. Drugi dan je bil namenjen ogledu koncentracijskega taborišča Dachau, olimpijskega stadiona in sprehodu po mestu. Zadnji dan smo se namenili v Allianz areno in v živalski vrt. Ekskurzija je bila zanimiva in strnjena. Ogledali smo si vse, kar smo se dogovorili.

 

Gledališki projekt teatra C.V. – Otroci s postaje Friškovec

Letošnji gledališki projekt je uspel, saj smo dosegli zastavljeni cilj, uvrstitev na Festival ustvarjalnosti mladih – Transgeneracije 2024, ki je v aprilu potekal v Cankarjevem domu. 1. 3. je bila premiera, na kateri je bila tudi selektorica. 17. 3. smo bil obveščeni o uvrstitvi na Transgeneracije. 5. 4. je predstava zaživela v nabito polni dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu in požela velik aplavz. Na obeh predstavah je bilo skupaj 160 obiskovalcev.

Na začetku septembra so v skupini ostali trije igralci, zato smo poiskali nov tekst. Laura Degan, Ostap Korošec in Ela Justin Šifrar so se konec septembra 2023 odločili za uprizoritev študijskega teksta Mance Lipoglavšek z naslovom Otroci s postaje Friškovec. Izvirni tekst sta Laura in Ostap nadgradila z monologi.

 

Tuji učitelj pri pouku 2. tujega jezika 

Pri projektu Tuji učitelj so bila v šolskem letu 2023/24 porabljena vsa odobrena sredstva in izvedene vse ure pri nemščini in francoščini.

 

Strokovna ekskurzija v Pariz

Med prvomajskimi prazniki smo se odpravili na ekskurzijo v Pariz. Zaradi odpovedi leta smo v francosko prestolnico prišli šele v nočnih urah, kljub temu pa smo si v preostalem času uspeli pogledati vse večje znamenitosti Pariza. Ekskurzija je bila predvsem umetnostno-zgodovinsko obarvana.

 

Literarna večera

Literarni večer Izraznost (20. marca 2024) smo poklonili 120. obletnici rojstva pesnika Srečka Kosovela (1904 –1926). V prvem delu pesniško-glasbenega večera so sodelovali dijaki in dijakinje kot recitatorji Kosovelove poezije, v drugem delu pa glasbeni gost Mark Jacob Cavazza – Vazz.

 

Literarni večer Minute in ure (8. maja 2024) je bil poseben dogodek, saj je bil namenjen izidu pesniške zbirke S soncem obsijana, a le bežno nasmejana dijakinje Lare Mrva. Lirske pesmi s prevladujočo bivanjsko tematiko je ilustrirala dijakinja Karin Modic. Na literarnem večeru so sodelovali recitator in recitatorki – vsi trije maturanti in kitaristka iz prvega letnika. V nadaljevanju je sledil zanimiv pogovor med pesnico, ilustratorko in mentoricama ŠKD in likovnega krožka.

Literarna večera nadaljujeta in ohranjata dolgoletno tradicijo literarnih dogodkov na naši šoli.

SPOZNAVNI DAN ZA DIJAKE PRVEGA LETNIKA SPLOŠNIH ODDELKOV

Na začetku septembra smo za dijake prvega letnika splošnih oddelkov organizirali dvodnevne spoznavne dneve. Športna aktivnost se je odvijala v Bohinju, dijaki so s kanuji veslali po jezeru, supali, kolesarili z gorskimi kolesi po okolici in plezali v naravni skali, prenočišče pa so imeli urejeno na Soriški planini. Dijaki, ki prihajajo z različnih osnovnih šol, v naravnem, športnem in sproščenem okolju hitreje in lažje navežejo prijateljske stike ter vzpostavijo odnose, v katerih bodo preživeli naslednja štiri leta. Ker vsak oddelek spremljata razrednik in profesor, ki poučuje v razredu, obiščeta pa jih tudi ravnatelj in šolska psihologinja, se spoznajo tudi s profesorji šole.

 

SPOZNAVNI DAN ZA DIJAKE PRVEGA LETNIKA ŠPORTNIH ODDELKOV

Dijaki prvih letnikov športnih oddelkov so bili konec septembra štiri dni v Savudriji. Pri športnih aktivnostih so razdeljeni v dve skupini, poleg kondicijske priprave in aktivnosti na vodi (supi, plavanje) so imeli tudi pedagoške vsebine. Tako so preživeli veliko časa z razredničarkama, spoznali ravnatelja, svetovalno službo in  se seveda tudi spoznavali med seboj ter čim bolje začeli šolanje na naši gimnaziji.

 

ESEJ V NARAVI ZA DIJAKE 3. LETNIKA

V okviru modula Esejistika so dijaki tretjega letnika obiskali svet Tavčarjevega romana Visoška kronika. Na Dvorcu Visoko smo spoznali Tavčarjevo življenje in zgodovino dvorca, se sprehodili do grobnice in monumentalnega spomenika Ivanu Tavčarju, ki zre proti svoji Poljanski dolini. V Škofji Loki smo obiskali Loški muzej in se sprehodili po tematski poti Agatina preizkušnja, ki je najzanimivejši del poldnevne literarne ekskurzije.

 

ESEJ V NARAVI ZA DIJAKE 4. LETNIKA

Na esejistični tabor v Novo mesto so se odpravili najboljši maturanti, ki sta jim branje zahtevnega leposlovja in premišljevanje o njem izziv. Za letošnji tabor smo izbrali Novo mesto, saj je zaznamovalo življenje in literarni opus Slavka Gruma. Na taboru smo se poglobljeno ukvarjali s posameznimi elementi iz dramskih del Sofoklejeve in Smoletove Antigone, Ibsenove Hiše lutk in Grumovega Dogodka v mestu Gogi.

 

MATEMATIČNI TABOR

Za pripravo na višjo raven mature smo za dijake organizirali tudi dvodnevni matematični tabor, ki je potekal konec septembra v Šentjanah nad Portorožem. Dijaki so bili zelo motivirani, tudi sprememba lokacije dela je bila dodatna spodbuda za delo. Dijaki so v skupini ali individualno reševali pripravljene naloge v odlični delovni klimi in sproščenem vzdušju. Ves čas je bilo čutiti povezanost in sodelovanje dijakov in njihovo veselje do matematike.

 

TUJEJEZIČNI UČITELJ PRI POUKU DRUGEGA TUJEGA JEZIKA

Pri pouku nemščine je sodelovala nemška naravna govorka Doreen Horsch. Dijaki so z njo s pomočjo pesmi, filmov, dialogov in iger lažje prebrodili strah pred gvorjenjem. Z dijaki, ki so se pripravljali na splošno maturo je izvajala ure konverzacije ter za njih organizirala obisk Nemškega veleposlaništva v Ljubljani. Ure francoščine pa je popestrila naravna govorka Anne Gaëlle, ki je dijake preko dialogov in iger popeljala v svet pogovornega francoskega jezika, svet kulinarike, francoske mode, šolskega sistema, simbolov Francije, praznikov, šansonov …

 

ENERGIJSKI IZZIVI SLOVENIJE

Namen modula za dijake 2. letnika je z uporabo aktivnih učnih vsebin in primerov dobre prakse okrepiti energetsko pismenost dijakov in seznaniti dijake z zelo aktualno problematiko energetske oskrbe Slovenije v prihodnjem obdobju.  Dijaki so se na koncu leta udeležili strokovne ekskurzije v interaktivni multimedijski center Svet energije, ki deluje pod okriljem podjetja GEN ENERGIJA.

 

ITS – NARAVOSLOVJE

25. maja smo se po tretji šolski uri dijaki obeh skupin naravoslovnega interdisciplinarnega tematskega sklopa in profesorja odpeljali na voden ogled Pivovarne Union. V dvournem ogledu smo spoznali zgodovino pivovarne in potek biotehnoloških postopkov proizvodnje piva, na koncu pa smo se osvežili z (brezalkoholnimi) pijačami, ki jih proizvaja pivovarna. Z ogledom smo zaokrožili spoznavanje biotehnoloških postopkov; žal v okviru istega dne nismo mogli izvesti tudi načrtovanega ogleda Centralne čistilne naprave Domžale, saj so nas bili zaradi svojih kadrovskih težav prisiljeni odkloniti.

 

NAGRADNI ZLET ZA NAJUSPEŠNEJŠI ODDELEK

Ob koncu šolskega leta smo izpeljali tudi že tradicionalni projekt dijaške skupnosti nagrajevanja najboljšega oddelka na šoli. Na koncu šolskega leta se razredniki, profesorji in mentorji še enkrat ozrejo po vseh dejavnostih, dosežkih in učnem uspehu vseh razredov ter te ustrezno ovrednotijo. Celoletno delo v razredu, učni uspeh, športni, kulturni, raziskovalni dosežki, projekti in številne prireditve sooblikujejo razredne skupnosti in dajejo naši šoli njeno edinstveno podobo in ugled. Najboljši oddelek ima septembra prost dan in se skupaj z razrednikom odpravi na nepozaben izlet.

 

KULTURNI DOGODKI NA GIMNAZIJI ŠENTVID

Na literarnem večeru Na klancu je bila gostja pisateljica, esejistka in kritičarka Tina Vrščaj. Ob naslovu Na Klancu najprej pomislimo na Cankarja. V pogovoru s pisateljico smo poiskali nekaj stalnic, vzporednic in različnosti med obema literarnima svetovoma. Kam segajo korenine drevesa, čigar veje sežejo visoko, se vprašamo ob zanimivi naslovnici romana in ob vseh drevesih v njem.

Na pogovornem večeru Za prihodnost slovenščine se ne bojim je bil gost jezikoslovec dr. Kozma Ahačič, predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, profesor, urednik jezikovnega portala Fran, avtor slovnic in učbenikov, esejist, jezikovni vplivnež. Dr. Kozma Ahačič je prejemnik več nagrad in priznanj, izpostavimo nekatere: Zoisova nagrada 2020, Delova osebnost leta 2017, Trubarjeva plaketa 2017, zlati znak ZRC SAZU, jabolko navdiha za slovnici Kratkoslovnica in Slovnica na kvadrat, zlata hruška za knjigi Jezični možje in Primož Trubar.doc.

 

DRAMSKO GLEDALIŠKI PROJEKT

Skupina Teatra Curriculum Vitae je s profesionalno igralko Ano Ruter delalo na dramskem besedilu Roka Vilčnika Ljudski demokratični cirkus Sakešvili. Ana je poskrbela tudi za zunanjega sodelavca, ki je dijake uvedel v svet gledališkega giba. Predstava je dobila prve grobe obrise, ki so se intenzivno nadgrajevali. Zahtevno besedilo, razgibana koreografija in precizna režija so mlade igralce postavile pred številne preizkušnje, ki so jim bili bolj ali manj kos. Predstavo smo prijavili na dve tekmovanji, a smo zaradi bolezni dijakinje in posledično odstopa iz predstave morali premiero in selekcijo odpovedati.

 

IZMENJAVA Z UDENS COLLEGE (NIZOZEMSKA)

Izmenjava naših dijakov in profesorjev z dijaki in profesorji z Udens College na Nizozemskem poteka že od leta 2008. Decembra nas je za teden dni obiskala skupina 15 nizozemskih dijakov z dvema profesorjema. Dijaki so bili nastanjeni pri naših dijakih tretjega letnika. V tednu dni smo jim razkazali šolo s šolskim vivarijem, Ljubljano smo jim približali z vodenim ogledom ter s »tekmovanjem skupin«, ki so iskale in fotografirale znamenitosti, povzpeli smo se na Šmarno goro (za vse nizozemske dijake najvišja osvojena točka!), pripravili smo celodnevno ekskurzijo na Štajersko z ogledom Žalca s hmeljarskim in Celja z arheološkim muzejem; na Notranjskem smo obiskali Škocjanske jame, na Primorskem pa Koper in Piran z akvarij. Obisk smo Nizozemcem vrnili marca in uživali v neverjetno lepem vremenu in krasnem vzdušju. Obiskali smo grad Heeswijk, v četrtkovi ekskurziji v Amsterdam pa si poleg potepanja po mestu ogledali fantastični Rijksmuseum in zanimiv Pomorski muzej. Navdušil nas je ogled MuSEEuma, muzeja, v katerem vsaj malo občutiš, kako je biti slep. Na šoli v Udnu smo se spoznavali; podobnosti in razlike v kulturi obeh držav so dijaki raziskali v svojih projektnih nalogah in jih na koncu predstavili. Spoznavali smo se tudi med športnimi igrami, med kolesarjenji v šolo in nazaj, med ogledom njihove nove šole …

 

NAKUP ŠOLSKEGA OZVOČENJA

V šolskem letu 2022/23 smo uspešno uporabljali šolsko ozvočenje na vseh glasbenih prireditvah, literarnih večerih in drugih projektih. V upravljanje z ozvočenjem sta se uvajala tudi dva zainteresirana dijaka pod mentorstvom Jureta Mihevca.